Codepen czyli jak ułatwić życie programisty blogera

codepen

Myślę, że każdy kto czyta mojego bloga zauważył, że jeśli opisuję jakiś przykładowy kod, często wrzucam dodatkowo link do jsfiddle. Żeby nie było – uważam, że to świetne narzędzie, które wielokrotnie przydało mi się nie tylko podczas tworzenia wpisów na bloga ale nawet częściej przy codziennej pracy, kiedy to trzeba było zrobić na szybko jakiś „proof of concept”. Od dzisiaj jednak ogłaszam wszem i wobec, że każdy przykład na blogu będzie od teraz prezentowany za pomocą nowego narzędzia! A chodzi oczywiście o tytułowy codepen. Pewnie większość z Was na ten temat słyszała… Ja słyszałem ale jakoś nigdy nie przyjrzałem się temu wystarczająco blisko. Aż do dzisiaj 😉

Dlaczego codepen?

Na początek kilka słów, dlaczego narzędzie to tak mnie zachwyciło. Tak na prawdę, jego funkcjonalność jest bardzo podobna do jsfiddle. Jednak to co mnie urzekło, to przede wszystkim możliwość osadzania przykładu na stronie wpisu. Zresztą sami zobaczcie poniżej jak to wygląda:

See the Pen rawPyz by burczu (@burczu) on CodePen.11729

Polecam szkolenia:

Prawda, że niezłe? Domyślnie wyświetla się rezultat ale możecie przełączać widok na HTML, CSS i JS. Można też oczywiście podpinać zewnętrzne biblioteki, a najpopularniejsze (na przykład jQuery) są dostępne do wyboru, bez podawania linku. Że też nie wpadłem wcześniej na to, żeby korzystać właśnie z tego narzędzia! Myślę, że przykłady prezentowane w ten interaktywny sposób będą dużo bardziej dla Was, czytelników interesujące i pomocne – w końcu można od razu poklikać i pozmieniać kod, bez przechodzenia na inną stronę.

No dobra, ale to przecież nie jedyna zaleta tego projektu.. Bo tak na prawdę, codepen to platforma służąca programistom do dzielenia się między sobą projektami. Wchodząc na stronę codepen.io, na dzień dobry dostajemy kilka wybranych „penów” do przejrzenia. Możemy też sprawdzić najpopularniejsze z nich lub użyć wyszukiwarki. Myślę, że niektóre z prezentowanych tam przykładów mogą być pomocne przy rozwiązywaniu naszych codziennych programistycznych problemów – zresztą sami spójrzcie na pierwszy z brzegu przykład:

See the Pen Pure CSS, single element image cropping by Chris Nager (@chrisnager) on CodePen.11729

Wygląda na coś co może się czasem przydać, prawda? Zamiast szukać sposobu na zrobienie czegoś takiego po „stakowerflowałach” i tym podobnych, może warto czasem przeszukać codepen? Ja chyba zacznę tak robić!

6 komentarzy do “Codepen czyli jak ułatwić życie programisty blogera

  1. no nie… nadprodukcja kodu i… IFów!!

    $(‚input’).click(function(){
    var paragraph = $(‚p’);
    paragraph.toggleClass(‚blue’);
    });

Komentowanie zostało wyłączone.