Czy przeglądarka „Spartan” wreszcie ułatwi nam życie?

windows-10-green

W ostatnią środę, czyli 21 stycznia 2015 roku Microsoft zaprezentował nowy system Windows 10. Konferencja giganta z Redmond przyniosła wiele ciekawych informacji – m.in. dowiedzieliśmy się, że nowy system operacyjny będzie przez rok od dnia premiery dostępny za darmo dla wszystkich obecnych użytkowników Windowsa począwszy od wersji 7. Komentarzy na ten temat możecie przeczytać w „Internetach” co nie miara, ja jednak chciałbym skupić się na trochę innej kwestii… Otóż podczas prezentacji nowego systemu zapowiedziano, że wraz z nim dostępna będzie również zupełnie nowa przeglądarka internetowa, która jak na razie nosi roboczą nazwę „Project Spartan„. Zgodnie z zapowiedziami przeglądarka ta nie będzie już ostatecznie nazywać się InternetExplorer – moim zdaniem dobry ruch, dzięki temu zapewne Microsoft chce odciąć się choć trochę od negatywnych skojarzeń jakie narosły wokół tego produktu tej firmy.

Nowy silnik renderujący

Nie będę tutaj szczegółowo opisywać wszystkich „ficzerów”, które znajdą się w „Project Spartan” – większość informacji dostępna jest w sieci, na przykład na IEBlog. To co ważne z punktu widzenia programistów web, zawiera się w tym zdaniu z wpisu na przytoczonym przed chwilą blogu:

„Powered by a new rendering engine, Spartan is designed for interoperability with the modern web. We’ve deliberately moved away from the versioned document modes historically used in Internet Explorer, and now use the same markup as other modern browsers. Spartan’s new rendering engine is designed to work with the way the web is written today.”

Moim zdaniem brzmi to całkiem obiecująco… Wreszcie miałoby nie być „document mode”? Ja jestem na tak! 🙂 I jeśli to wszystko będzie wreszcie działać tak jak w pozostałych „nowoczesnych” przeglądarkach to ja mogę tylko przyklasnąć takiemu obrotowi spraw.

Polecam szkolenia:

Generalnie, spodziewać się mamy, że X-UA-Compatible będzie w nowej przeglądarce ignorowane, a nowy silnik ma zachowywać się tak samo jak zachowują się inne nowoczesne silniki renderujące strony internetowe w innych przeglądarkach. Z tego względu ciekaw jestem jak nowa przeglądarka poradzi sobie z wieloma „hackami” dla IE, które wciąż obecne są na wielu stronach internetowych. Mam nadzieję, że te „hacki” również będą ignorowane przez Spartana i nie będzie problemu – nie znalazłem nigdzie informacji, że kod w rodzaju <!--[if IE 6]> nie będzie obsługiwany ale zakładam, że nie będzie.

Producent jednocześnie zapewnia, że wraz z Windows 10, oprócz przeglądarki Spartan dostaniemy do dyspozycji również Internet Explorera. Wszystko to po to aby zapewnić wsparcie dla różnego rodzaju rozwiązań korporacyjnych, które wciąż korzystają na przykład ze standardu ActiveX.

Podsumowanie

Niewątpliwie Microsoft zdaje sobie doskonale sprawę z niedoskonałości InternetExplorera, dlatego nowa przeglądarka i (wreszcie) silnik renderujący, który wyświetla strony internetowe zgodnie ze standardami jest na pewno krokiem do dobrym kierunku. Czas najwyższy, bo popularność dotychczasowego rozwiązania tej firmy od lat sukcesywnie spada. Dla programistów web jest to natomiast nadzieja na koniec „hackowania” kodu tylko po to aby wyświetlało się to tak samo we wszystkich przeglądarkach (może nie do końca, bo np. Chrome i Firefox też mają problemy ze zgodnością ale na pewno nie aż takie jak IE).

| | | | |

3 komentarze do “Czy przeglądarka „Spartan” wreszcie ułatwi nam życie?

  1. Ja już chyba straciłem nadzieję, że będzie lepiej z przeglądarkami. Nie widzę niczego, co miałoby to realnie zmienić. Przykładowo textarea działa inaczej w IE11, Chrome, FF. Każda przeglądarka ma coś specyficznego dla tego elementu, a klasa css to jeden wielki hack. Czyli to nawet IE nie jest problemem w tym przypadku. Dojdzie Spartan? Super, to teraz będziemy wspierać 4 przeglądarki, a nie 3. Jeszcze gorzej… Innym problemem jest to, że większość firm nadal będzie mieć IE9-IE11 przez najbliższe lata, więc drobna poprawa szybko nie nadejdzie.

    Na koniec jeszcze fajny tweet:
    https://twitter.com/vivekspike/status/526611088155377664

  2. Przeglądarki Internet Explorer są strasznie wolne. Miejmy nadzieje, że wraz z nową wersją systemu Windows coś się zmieni na lepsze…

Komentowanie zostało wyłączone.