Formularz z wieloma przyciskami submit – ASP.NET MVC

Hej. Bardzo lubię, kiedy życie zawodowe samo podsuwa mi pomysły na wpisu na tego bloga. Tak jest właśnie w tym przypadku – właśnie dziś musiałem sobie poradzić z opisywanym problemem czyli potrzebą zatwierdzania kilku części formularza kilkoma różnymi przyciskami submit. Starzy wyjadacze ASP.NET MVC pewnie doskonale wiedzą jak to zrobić, pewnie też znajdą się osoby, które powiedzą, że w ogóle tak nie powinno się robić, jednak ASP.NET MVC na to pozwala… Zresztą czasami spotykamy się z sytuacją niestandardową i trzeba z niej jakoś wybrnąć. Poza tym może komuś z bardziej początkujących ta wiedza się przyda….

Przypadek najprostszy

No więc w celu rozwiązania tego problemu poszperałem trochę w necie i doszedłem do najprostszego moim zdaniem rozwiązania, które za chwilę tutaj przedstawię. Mamy więc na formularzu dwa przyciski typu submit (poniżej przykładowy widok):

@model TwoSubmitsOneForm.Models.TestModel

<h2>Formularz</h2>

@using(Html.BeginForm(""))
{
  @Html.EditorFor(m => m.SomeValue)

  <input type="submit" value="Zapisz">
  <input type="submit" value="Zrób coś innego"/>
}

Formularz bardzo prosty ale zawierający dwa przyciski submit – możemy się domyślić, że jeden służy do zapisu danych formularza, a drugi robi z nimi coś innego. Jednak jako, że oba są w obrębie tego samego formularza, wywołują tą samą akcję POST. Jak więc w akcji tej rozpoznać, który przycisk submit został naciśnięty? Ano okazuje się to banalnie proste. Wystarczy do obu tych przycisków dodać atrybut name ustawiony na tę samą wartość (na przykład „command”, jak w przykładzie poniżej):

Polecam szkolenia:

<input type="submit" value="Zapisz" name="command">
<input type="submit" value="Zrób coś innego" name="command"/>

A następnie rozszerzyć sygnaturę akcji POST, o dodatkowy parametr typu string o tej samej nazwie co wartość parametru:

[HttpPost]
public ActionResult Index(TestModel model, string command)
{
  if (command == "Zapisz")
  {
    // zapisuję
  }
  else
  {
    // robię coś inneg
  }

  return this.RedirectToAction("Index");
}

W powyższym kodzie możecie od razu zaobserwować, że wartość parametru „command” ustawiana jest na wartość atrybutu value przycisku formularza – w ten sposób właśnie można rozpoznać, który z nich został wciśnięty i na tej podstawie podjąć odpowiednią akcję.

Przyciski submit w wersji odrobinę ulepszonej

No tak, to było najbardziej proste rozwiązanie. Jednak to co mi się tutaj nie podoba to rozpoznawanie przycisków poprzez porównywanie wartości parametru „command” z określonym ciągiem znaków. Da się to jednak trochę ulepszyć. Spójrzcie na zmiany jakie dokonałem w kodzie HTML przycisków:

<input type="submit" value="Zapisz" name="saveForm">
<input type="submit" value="Zrób coś innego" name="doSomethingElse"/>

Jak widać, teraz każdy przycisk ma inną wartość atrybutu name. Teraz, żeby to wszystko działało, musimy dokonać zmian w kodzie akcji POST:

[HttpPost]
public ActionResult Index(TestModel model, string saveForm, string doSomethingElse)
{
  if (saveForm != null)
  {
    // zapisuję
  }
  else if (doSomethingElse != null)
  {
    // robię coś innego
  }

  return this.RedirectToAction("Index");
}

W powyższym kodzie usunąłem parametr „command”, a zamiast tego dodałem dwa parametry typu string o tych samych nazwach co wartości parametru name w kodzie przycisków. Odpowiednie nazwy są ważne, ponieważ na ich podstawie Model Binder w ASP.NET MVC ustala jakie wartości ustawić odpowiednim parametrom akcji. Wartości tych parametrów są więc ustawiane zgodnie z wartości parametru value przycisków. Dzieje się to dokładnie tak samo jako z pozostałymi polami formularza – kiedy wysyłamy formularz, przesyłane są wszystkie wartości atrybutów value poszczególnych pól, a następnie łączone są one z modelem poprzez próbę przypisania wartości name do odpowiednich właściwości tegoż formularza. My wykorzystujemy tutaj fakt, że wraz z polami formularza wysyłana jest wartość przycisku „submitującego” ale tylko tego, który został naciśnięty. Dzięki temu wystarczy, że sprawdzę który z parametrów nie jest „nullem” i na tej podstawie wiem, który przycisk submit odpowiada za wywołanie tej akcji.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wyjaśniłem to wystarczająco jasno;) To wszystko da się oczywiście jeszcze ulepszyć – postaram się to przybliżyć w jednym z kolejnych wpisów. Do następnego!

Jeden komentarz do “Formularz z wieloma przyciskami submit – ASP.NET MVC

 1. Jest jeszcze jedno (w sumie to pewnie znacznie wiecej) alternatywne podejscie – do buttonow doczepiamy zdarzenie np onlclick ktore zmienia atrybut action na naszej formularzu (form) – mozemy przekierowac nasz submit od razu to innej metody w kontrolerze – wymaga troche js ale po napisaniu prostego rozszerzenia do helpera uzywac tego mozna dosc szybko.

Komentowanie zostało wyłączone.