Koniec roku – czas podsumowań

analytics_burczu

Witam po ponad miesięcznej przerwie… Chyba jednak trochę jej potrzebowałem, bo przez ostatni rok dość intensywnie pracowałem nie tylko nad tym blogiem (o czym za chwilę) ale i w ogóle nad własnym samorozwojem w dziedzinie programowania. Jako że koniec roku 2014 już za progiem, wydaje mi się, że to dobry czas podsumowań. Dlatego tez dziś przedstawię trochę statystyk związanych z rozwojem bloga, ponieważ co by nie było, ten rok był zdecydowanie przełomowy jeśli chodzi o jego prowadzenie go przeze mnie. Poza tym przypomnę trochę ważnych dla bloga wydarzeń.

Statystyk garść (garstka)

Na początek trochę statystyk zaczerpniętych z google analytics – dla czytelników obdarzonych sokolim wzrokiem co nieco widać na powyższym screenie, dla pozostałych te same dane poniżej (wszystkie dane za okres od 1 stycznia 2014 do 31 grudnia 2014 roku):

 • 40802 unikalne sesje, co daje prawie dokładnie 3400 unikalnych sesji miesięcznie i prawie 112 sesji dziennie
 • owe sesje sesje wykonane zostały przez 24200 unikalnych użytkowników
 • wykonali oni 76265 odsłon co oznacza, że średnio każdy odwiedzający obejrzał 1,87 strony na sesję
 • średnie czas trwania sesji to 2 minuty i 14 sekund
 • przez omawiany okres 59% wszystkich odwiedzających stanowili nowi użytkownicy, a co za tym idzie powracających było 41%

Jak widać, daleko mi do najpopularniejszych polskich blogów ale osobiście jestem zadowolony z obecnego stanu rzeczy. Jeśli dobrze przyjrzeć się wykresowi widocznemu u góry, to widać jego wzrost gdzieś mniej więcej od lutego 2014 roku – to wtedy zacząłem trochę poważniej traktować bloga i pisać więcej nowych treści. Myślę więc, że na zwiększenie liczby odwiedzin największy wpływ będzie miało podwojenie ilości postów co też w nadchodzącym roku mam zamiar zrobić 🙂

Polecam szkolenia:

Najważniejsze zdarzenia roku 2014

Jeśli chodzi o najważniejsze czynniki, które miały wpływ na obecną popularność tego bloga to wydaje mi się, że mogę wymienić dwa. Po pierwsze wspomniane już zintensyfikowanie działań związanych z tworzeniem nowych, mam nadzieję wartościowych treści. Wzrost zainteresowania blogiem był zauważalny prawie od razu.

Drugim istotnym czynnikiem, który miał na to wpływ była moim zdaniem przesiadka na platformę WordPress, która nastąpiła w kwietniu 2014 roku. Może nie spowodowało to już wielkiego wzrostu liczby odwiedzin ale na pewno była to dość istotna zmiana jakościowa choćby w szybkości działania strony. Poza tym dość sporo nauczyłem się podczas tworzenia od zera layoutu dla bloga co muszę zapisać na plus dla siebie (zdania co do efektu końcowego są podzielone, mi jednak się podoba – być może w 2015 pomyślę o jakimś jego odświeżeniu).

Jeszcze jedna sprawa, którą być może wielu z Was zauważyło, to lekka zmiana profilu bloga. Początkowo bowiem, pisałem o szeroko rozumianym .NET i C#, jednak w tym roku myślę, że można zauważyć dość wyraźny skręt w kierunku technologii webowych, a przede wszystkim JavaScript. Stało się tak dlatego, że w końcu chyba odkryłem swoje powołanie 🙂 Szczęśliwie również w życiu zawodowym udało mi się (w miarę) skręcić w tym kierunku i to w ramach wciąż tej samej firmy. Dlatego też myślę, że nadal będę miał okazję rozwijać się w tym kierunku, a i blog na tym skorzysta…

Podsumowanie

No nic, to tyle podsumowań – życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku! I oby był on jak dla wszystkich nas jak najbardziej rozwojowy (jak i również dla tego bloga)! 😉

|

4 komentarze do “Koniec roku – czas podsumowań

 1. Hej!

  Bardzo fajnie, że poruszysz tematy technologii webowych. 🙂
  Już nie mogę się doczekać ciekawych wpisów na temat js’a!

  Pozdrawiam

 2. Masz bardzo dobrę statystyki. Mnie najbardziej interesowałoby skąd pochodzi u Ciebie ruch. W wielu współczesnych (NOWYCH) blogach przypływ z samego FB stanowi ponad 60% całego ruch. Ja sam opieram się na darmowych spisobach promocji w sieci a sami moi znajomi są niezainteresowani. Suma sumarum kicha i zostaje mi organiczny. Jak to wygląda u Ciebie?

  1. No u mnie większość ruchu to organic search – prawie 63%. Ruch z sieci społecznościowych to tylko ok 3%. Ala tak to chyba wygląda z blogami technicznymi – dużo ludzi szuka informacji jak coś zrobić itp.

Komentowanie zostało wyłączone.