MCSD: Web Applications – parę uwag i przemyśleń na temat egzaminu 70-480

No i stało się! Microsoft całkowicie zmienił obowiązujące ścieżki certyfikacji, a co za tym idzie, mój plan aby przygotować się do starego MCPD Web Developer 4 wziął w łeb…  W sumie można się było tego spodziewać, w końcu Visual Studio 2012, a wraz z nim nowa wersja Frameworka, zostały wydane w zeszłym roku. Jednak szczerze mówiąc, w momencie gdy podejmowałem decyzję o rozpoczęciu przygotowań do zdobycia certyfikatu (a właściwie w momencie gdy zmieniłem pracę, i okazało się, że mogę się certyfikować na koszt nowego pracodawcy;)), wydawało mi się, że do wprowadzenia nowych ścieżek jest jeszcze daleko… „Na szczęście” moje przygotowania szły na tyle opornie, że nie żal mi ich teraz przerwać na rzecz nowych egzaminów (co prawda egzaminy MCPD można zdawać jeszcze do końca lipca 2013 roku, ale ja nie zadałem jeszcze żadnego z 4 egzaminów…).

O wszystkich, nowo wprowadzonych ścieżkach certyfikacji, polecam poczytać na blogu Macieja Zbrzeżnego – Programowanie i Technologi –  znajdziecie tam, zebrane w jednym miejscu, linki do opisów wszystkich egzaminów, jakie należy zdać aby uzyskać poszczególne certyfikaty. Ja oczywiście, z racji tego z czym mam styczność na co dzień, a także tego, że technologie webowe najbardziej mnie interesują, postanowiłem zabrać się za certyfikat MCSD: Web Applications.

MCSD: Web Applications

W ramach wybranej przeze mnie ścieżki, zdać należy tylko 3 egzaminy:

Polecam szkolenia:

Już na pierwszy rzut oka widać, że technologie web od Microsoftu idą w kierunku rozwoju ASP.NET MVC – jak dla mnie bomba, nie trzeba się przebijać przez standardowe ASP.NET podczas przygotowań 🙂 Ponadto duży nacisk położony jest na znajomość tworzenia HTML i CSS oraz JavaScript (jQuery). Poza tym wypadł egzamin dotyczący dostępu do danych – teraz zagadnienie to jest częścią egzaminu 70-487 i zajmuje tylko jego połowę.

Egzamin 70-480: Programming in HTML5 with JavaScript and CSS3

Ja postanowiłem przejść ścieżkę w kolejności jak wyżej, a więc zaczynam od egzaminu 70-480. Niestety, jak to często bywa z nowościami, materiały do nauki do tego egzaminu nie zostały jeszcze wydane – jak można przeczytać choćby na amazonie, planowana data wydania to dopiero 22 kwietnia 2013. Nie pozostaje zatem nic innego, jak zapytać wujka google’a o materiały, które mogą się przydać podczas nauki. Oto kilka moich znalezisk:

  • Wpis na forum techexams.net – forumowicz o nicku ‚RobertKaucher’ zamieścił bardzo wyczerpujący zestaw linków do materiałów, które w całości powinny pokryć obowiązujący materiał.
  • Artykuł w serwisie geekswithblogs.net – podobny do powyższego, zestaw linków do materiałów mających pokrywać wszystkie zagadnienia dotyczące tego egzaminu
  • Post na blogu bloggedbychris.com – i jeszcze jeden zestaw linków

Wydaje mi się, że przytoczone powyżej materiały, powinny wystarczyć by wystarczająco dobrze przygotować się do tego egzaminu. Jeśli dla kogoś jest to nie wystarczające, myślę że temat jest na tyle popularny, że wszystkie wątpliwości można rozwiać odpowiednio dogłębnie przeszukując sieć.

Mam nadzieję, że ten krótki opis komuś się przyda. Jednocześnie, zdecydowanym na zdawanie egzaminów z nowej ścieżki (a także sobie), życzę samo zaparcia i powodzenia!! 😉

EDIT: Jeśli tu trafiłeś w poszukiwaniu materiałów przygotowujących do egzaminu MCSD: 70-480 to wiedz, że podczas moich przygotowań powstała seria wpisów, które w całości pokrywają całość zagadnienia. Listę wszystkich tych postów znajdziesz tutaj.

| |

8 komentarzy do “MCSD: Web Applications – parę uwag i przemyśleń na temat egzaminu 70-480

  1. No właśnie, też wcześniej widziałem tę informację no stronach Microsoftu, ale teraz już nie mogę jej znaleźć… Wycofali się z tego już?

  2. Nie, dalej można zdawać darmowy egzamin. Wystarczy przy rejestracji na prometicu wpisać kod promocyjny: ‚HTMLJMP’.

Komentowanie zostało wyłączone.