Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop – subiektywny test

microsoft-sculpt-ergonomic-desktop

Chyba nigdy jeszcze, tutaj na blogu nie było recenzji żadnego sprzętu i tym podobnych. Ostatnio jednak rozbudowałem trochę swoje domowe stanowisko pracy i przy tej okazji nabyłem drogą kupna tytułowy zestaw i jestem nim na tyle zachwycony, że postanowiłem go Wam zrecenzować – jak już wspomniałem, jestem nim zachwycony więc test ten może nie być do końca obiektywny 😀

Jeśli chodzi o mnie, to w domu generalnie pracuję na laptopie – cenię sobie mobilność, dlatego laptop ów ma ekran 13 cali i jest generalnie cienki (jak na czasy w których go kupowałem). Jednak odkąd piszę tego bloga zacząłem mieć dużo więcej rozwojowych aktywności poza pracowych dlatego mimo wszystko dużo czasu spędzam przy biurku. Stąd oprócz „laczka” mam podłączony dodatkowy monitor, zaopatrzyłem się też w odpowiednią stację dokującą. Wygód jednak nigdy za wiele dlatego postanowiłem zakupić sobie ergonomiczną klawiaturę i mój wybór padł na Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard – jest to zestaw klawiatura + mysz… Jego pełną specyfikację znajdziecie tutaj. Początkowo chciałem kupić samą klawiaturę, jednak po szybkim „research’u” okazało się, że w Polsce dostępna jest ona tylko w zestawie z myszką (o dziwo ją można kupić osobno….). Sprzętu tego używam już od prawie dwa tygodnie, myślę więc, że mogę już się z Wami podzielić spostrzeżeniami.

Myszka – Sculpt Ergonomic Mouse

Tak jak wspomniałem, jeśli chce się kupić klawiaturę, trzeba wziąć ją w zestawie razem z myszką (czy w przyszłości będzie opcja zakupu samej klawiatury? – nie wiem). Jednak kiedy już się ją chwilę poużywa okazuje się to sprzęt rewelacyjny!

Polecam szkolenia:

Myszka ta jest następcą modelu Natural Wireless Laser Mouse 6000, która to była znana z fikuśnego kształtu. Nie inaczej jest w przypadku Sculpt Ergonomic Mouse – mysz ta charakteryzuje się bardzo okrągłym kształtem przez co jest co najmniej dwa razy wyższa od standardowej. Zresztą sami spójrzcie:

Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse

Oprócz tego przyciski są lekko przekrzywione w prawą stronę dzięki czemu dłoń (prawa – niestety jest to mysz tylko dla praworęcznych) wygodnie spoczywa na prawym boku myszki jednocześnie opierając się o blat biurka. Z lewej strony znajduje się, widoczne na zdjęciu zagłębienie specjalnie na kciuk. Generalnie używa się tego sprzętu na prawdę wygodnie – operuje się tylko lekko nadgarstkiem, a zakres ruchu dłonią jest niewielki. Przyciski działają lekko, tak samo jak kółko, które oczywiście służy jednocześnie za trzeci przycisk. Osobiście nie miałem jeszcze okazji używać aż tak wygodniej myszki.

Myślę, że warto tutaj również wspomnieć na temat jakości wykonania, która jest wzorowa (omawiam tutaj myszkę ale cały zestaw jest na prawdę doskonale jakościowo wykonany). Mysz jest idealnie wyważona – w pierwszej chwili myślałem, że jest dziwnie ciężka ale okazało się, że to właśnie o to chodzi w jej ergonomii. Dzięki temu operuje się nią z odpowiednią precyzją. Podoba mi się również to, jak rozwiązano klapkę na baterię – otóż nie ma tutaj żadnych zatrzasków itp. Zamiast tego klapka jest przyciągana przez magnes! (ten sam patent zastosowano przy klapce baterii klawiatury). Pod klapką oprócz miejsca na dwa paluszki, znajduje się schowek na czujnik – i tutaj mała uwaga: cały zestaw działa na jednym, wspólnym czujniku, dzięki czemu zajmujemy tylko jeden port USB.

Klawiatura(y) – Sculpt Ergonomic Keyboard

Starczy już tych peanów na temat gryzonia. Przejdźmy do elementu zestawu dla którego przecież go kupiłem czyli klawiatury. Generalnie, dla znawców tematu ergonomicznych klawiatur Microsoftu, jest to bezpośredni następca klawiatury Natural Ergonomic Keyboard 4000, więc w sumie cały zestaw Sculpt Ergonomic Desktop to następca zestawu Natural Ergonomic Desktop 7000. Jak już zauważyliście na nagłówkowym zdjęciu, ma ona dość ciekawy kształt – klawisze podzielone są na dwie części, każda dla osobnej dłoni (z tego samego powodu, mamy podwójny klawisz spacji).  Poniżej zdjęcie poglądowe:

Miccrosoft Sculpt Ergonomic Keyboard

Jako, że nie miałem wcześniej okazji korzystać z klawiatury ergonomicznej, miałem na początku pewne problemy z przyzwyczajeniem się do niej – zauważyłem na przykład, że literkę „B” wciskam prawą ręką, a na tej klawiaturze znajduje się ona w części przeznaczonej dla lewej ręki. Na szczęście okazało się, że wystarczyło napisać jeden wpis na bloga, żeby się przyzwyczaić i teraz już „śmigam” i muszę stwierdzić, że taki układ jest dla mnie bardzo wygodny.

Kolejną ważną rzeczą dla ergonomii tej klawiatury jest podpórka pod nadgarstki. Jest ona wykonana z bardzo dobrej jakości pianki – na pierwszy rzut oka wygląda, że powinna wytrzymać lata używania. Druga sprawa to waga samej klawiatury – jest ona dość ciężka (chyba dodano jakieś specjalnie obciążniki), dzięki czemu stabilnie stoi na biurku i nie przesuwa się nie potrzebnie. Pod spodem znajduje się klapka na baterie, w której zastosowano ten sam patent co w myszce – trzyma się ona na magnes. Podobnie jak myszka, klawiatura jest wykonana równie starannie. Niektórych użytkowników poprzedniej wersji tej klawiatury, być może zainteresuje również fakt, że tak samo jak w przypadku tej starej tak i tutaj do zestawu dołączono specjalny kawałek plastiku, montowany pod klawiaturę, przez co jej przód znajduje się trochę wyżej niż tył – wiem, że niektórzy użytkownicy bardzo sobie chwalili to rozwiązanie.

Jak już zauważyliście na pewno na zdjęciu nagłówkowym, oprócz klawiatury głównej w zestawie znajduje się też dodatkowa mała klawiaturka numeryczna. Moim zdaniem jest to całkiem przydatne rozwiązanie – posiada ona bowiem dodatkowy przycisk funkcyjny, którego naciśnięcie powoduje otwarcie systemowego kalkulatora Windowsa i można się nią w ten sposób posłużyć jak zwykłym kalkulatorem.

Podsumowanie

Jako podsumowanie napiszę tylko, że to chyba jeden z lepszych moich sprzętowych zakupów ostatnio i jestem z niego na prawdę zadowolony! Niestety nie mogę porównać jej z zestawem Natural Ergonomic Desktop 7000 ponieważ, nie miałem okazji z niego wcześniej korzystać. Na koniec jeszcze fotka tego jak cały zestaw prezentuje się na biurku:

Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop

Podsumowując – plusy dodatnie:

  • jakość wykonania
  • wygoda myszki
  • ergonomia klawiatury
  • osobna klawiatura numeryczna, która może służyć z kalkulator
  • patent z mocowaniem klapki baterii
  • jeden czujnik USB na wszystkie trzy części zestawu

Plusy ujemne:

  • brak możliwości zakupu same klawiatury – osobno dostępna tylko mysz
  • dla niektórych być może cena za zestaw 300 – 350 PLN (w momencie pisania recenzji)

W razie chęci zakupu doradzam sprawdzić na ceneo.pl – na allegro było sporo drożej…

| | |

Jeden komentarz do “Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop – subiektywny test

Komentowanie zostało wyłączone.