MvcSiteMapProvider – sposób na sitemap’ę i nie tylko

Każdy programista webowy wie doskonale czym jest sitemap’a i dlaczego ważne jest by ją mieć na stronach, które tworzymy. Jeśli jednak nie jesteś programistą tworzącym strony i aplikacje internetowe to śpieszę z wyjaśnieniem – sitemap’a to taki plik XML, znajdujący się zwykle w głównym katalogu aplikacji, który zawiera, jak sama nazwa wskazuje, mapę witryny czyli listę wszystkich podstron. Roboty wyszukiwarek internetowych wykorzystują tę listę do „zrozumienia” struktury witryny i dzięki temu szybciej mogę indeksować te podstrony.

W dzisiejszym wpisie postanowiłem pokazać narzędzie do tworzenia takich sitemap w aplikacjach ASP.NET MVC. Chodzi oczywiście o tytułowy MvcSiteMapProvider.

Jak zacząć pracę z MvcSiteMapProvider?

Nic prostszego, wszystko czego nam potrzeba znajduje się w repozytorium NuGet, wystarczy więc zainstalować odpowiednie pakiety w naszej aplikacji ASP.NET MVC:

Polecam szkolenia:

> Install-Package MvcSiteMapProvider.MVC4

Po wykonaniu powyższego polecenia zainstaluje nam się MvcSiteMapProvider w wersji dla ASP.NET MVC 4. Jeśli używamy innej wersji ASP.NET MVC, musimy zainstalować MvcSiteMapProvider w odpowiedniej wersji (czyli zamiast MVC4 będzie na przykład MVC3). Powyższa komenda, oprócz dołączenia odpowiednich bibliotek, stworzy nam kilka dodatkowych elementów między innymi nowe szablony wyświetlania (w folderze Views/Shared/DisplayTemplates) czy plik „Mvc.sitemap” w głównym katalogu aplikacji, gdzie później będziemy mogli definiować dostępne ścieżki podstron. Ale o tym za chwilę.

Funkcjonalność podstawowa czyli definiujemy podstrony dla sitemap’y

Jak wspomniałem w poprzednim akapicie, podczas instalacji pakietu NuGet zawierającego MvcSiteMapProvider w głównym katalogu projektu ASP.NET MVC stworzony został plik „Mvc.sitemap”, w którym defilujemy dostępne podstrony naszej aplikacji – to na jego podstawie wygenerowany zostanie właściwy XML (domyślnie jest to plik „sitemap.xml”) zawierający sitemap’ę. Zobaczmy jego przykładową strukturę – od razu wyjaśni się dlaczego to takie fajne:

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<mvcSiteMap xmlns:xsi="http://www.w3.org/2001/XMLSchema-instance"
      xmlns="http://mvcsitemap.codeplex.com/schemas/MvcSiteMap-File-4.0"
      xsi:schemaLocation="http://mvcsitemap.codeplex.com/schemas/MvcSiteMap-File-4.0 MvcSiteMapSchema.xsd">

 <mvcSiteMapNode title="Home" controller="Home" action="Index">
  <mvcSiteMapNode title="About" controller="Home" action="About" />
  <mvcSiteMapNode title="Contact" controller="Home" action="Contact" />
 </mvcSiteMapNode>

</mvcSiteMap>

Powyżej widać, że jest to zwykły plik XML. Generalnie składa się on z elementów „mvcSiteMapNode”, gdzie każdy z nich zawiera atrybuty „title”, „controller” oraz „action”. I tutaj jest pies pogrzebany – opisywane narzędzie potrafi wygenerować w pliku „sitemap.xml” ścieżki do podstron na podstawie „routing’u” zdefiniowanego w aplikacji. Wystarczy podać nazwę kontrolera i akcji, a reszta zrobi się sama! Moim zdaniem fajna sprawa. Żeby nie być gołosłownym, poniżej przykładowa sitemap’a (plik sitemap.xml):

<urlset>
 <url>
  <loc>http://localhost:2327/</loc>
 </url>
 <url>
  <loc>http://localhost:2327/Home/About</loc>
 </url>
 <url>
  <loc>http://localhost:2327/Home/Contact</loc>
 </url>
</urlset>

Menu na podstawie definicji sitemap’y

Oprócz opisanej funkcjonalności podstawowej, MvcSiteMapProvider daje nam kilka dodatkowych opcji. Jedną z nich jest możliwość stworzenia menu na podstawie informacji zdefiniowanych w pliku „Mvc.sitemap”. Jest to banalnie proste, wystarczy skorzystać z dostarczanego przez MvcSiteMapProvider „helpera” HTML, w taki sposób:

@Html.MvcSiteMap().Menu()

Powyższa linijka kodu, na podstawie zdefiniowanej sitemap’y, wygeneruje listę nienumerowaną zawierającą odpowiednie linki. W naszym przykładowym przypadku będzie ona wyglądała tak:

<ul id="menu">
 <li>
  <a title="Home" href="/">Home</a>
 </li>
 <li>
  <a title="About" href="/Home/About">About</a>
 </li>
 <li>
  <a title="Contact" href="/Home/Contact">Contact</a>
 </li>
</ul>

Jak widać, do elementu „ul” dodano nawet identyfikator o wartości „menu”, co może pomóc przy nadawaniu stylów temu elementowi. Prawda, że fajna rzecz? Teraz jeśli dodamy jakąś nową akcję kontrolera, to wystarczy dopisać ją do pliku „Mvc.sitemap” i od razu pojawi się ona w menu!

Ale to nie koniec! Opisywany „helper” potrafi też generować „menu nawigacyjne” (nie wiem czy to dobre tłumaczenie, chodzi o coś co po angielsku nazywają „breadcrumb”, spotkałem się nawet z tłumaczeniem „nawigacja okruszkowa”…). Aby wygenerować takie menu, również wystarczy jedna linijka kodu:

@Html.MvcSiteMap().SiteMapPath()

Efektem tego będzie pojawienie się na naszej stronie czegoś takiego:

Menu nawigacyjne - "breadcrumb"

Fajne nie? Wystarczyła jedna linijka kodu…

Podsumowanie

To tyle na dziś. Pewnie wielu z Was zna już to narzędzie, jednak jeśli nie to warto się z nim zapoznać bo jest bardzo przydatne. W kolejnym wpisie rozszerzę trochę to zagadnienie pokazując jak wygenerować ładne menu z użyciem MvcSiteMapProvider i Bootstrap’a! Zapraszam.

| |