Testy jednostkowe – różnica między mockiem Strict i Loose

Nigdy jakoś specjalnie nie lubiłem testów jednostkowych jednak każdy porządny programista dobrze wie, że to ważny aspekt wytwarzania oprogramowania. Dzięki testom jesteśmy w stanie bezpiecznie dokonywać zmian w kodzie właściwym – jeśli w wyniku refaktoryzacji zmienimy sposób działania aplikacji, testy przestaną „przechodzić”, wiemy więc od razu, że coś jest nie tak. Jednak nie tyczy się to tylko refaktoryzacji… w taki sam sposób, dzięki testom możemy być pewni, że nasze zmiany w jednej części kodu, nie wpłyną negatywnie na inne jego części.

Ostatnio w projekcie, temat testów przewija się we wzmożony sposób, a wszystko przez to, że do zespołu dołączyła osoba, która nas wszystkich bardzo „ciśnie” o porządne testowanie J Urodziła się z tego nawet prezentacja omawiająca najważniejsze aspekty testów jednostkowych, którą notabene miałem okazję współprowadzić… Dzięki temu mam teraz trochę materiałów na wpisy 😉 Dziś pierwszy z nich, jednak możecie się spodziewać kolejnych…

Co to jest mock i po co?

Ogólnie rzecz biorąc, mock to specjalna, uproszczona instancja jakiejś konkretnej klasy, która imituje w kontrolowany sposób, rzeczywiste zachowanie obiektu tej klasy. Mocki tworzone są zwykle aby testować zachowanie innych klas. Częstym przypadkiem jest też testowanie czy dana metoda jednej klasy wywołuje metodę(y) innej klasy (właśnie tej „mockowanej”), czasem też w określonej kolejności. I właśnie tym przypadkiem zajmiemy się dzisiaj.

Polecam szkolenia:

Dodam jeszcze, że w zależności od frameworka, możemy się spotkać z różnymi nazwami mocków – spotyka się na przykład często rozróżnienie na „mock’i”, „fake’i” oraz „stub’y”. Ja w swojej pracy wykorzystuję framework Moq, gdzie nie ma takiego rozróżnienia. Zamiast tego wprowadzono opisywane dziś właśnie zachowania. Generalnie, jak dla mnie nazwa nie ma tutaj specjalnego znaczenia, zamiast tego istotne jest to aby widzieć różnicę i odpowiednio z tego korzystać.

Zachowanie Loose

Dość już wstępu, czas przejść do rzeczy. Na początek moich rozważań na temat tego jaka jest różnica między mockiem Strict i Loose, przyjrzymy się temu drugiemu zachowaniu. Jak zwykle rozpocznę od przykładu… Wyobraźmy sobie więc, że posiadamy taką oto prostą klasę:

public class Car
{
  private IEngine engine;

  public Car(IEngine engine)
  {
    this.engine = engine;
  }

  public void DriveFaster()
  {
    if (this.engine.MorePower())
    {
      Console.WriteLine("The car is driving faster");
    }
  }
}

Myślę, że każdy rozumie co tutaj się dzieje, a kod klasy implementującej interfejs „IEngine” jest w naszym przykładzie pomijalny. Teraz napiszemy kod, w którym chcielibyśmy przetestować, czy metoda „DriveFaster” rzeczywiście wywołuje metodę „MorePower” z interfejsu „IEngine”. Spójrzmy najpierw jak ona wygląda, a następnie przejdę do jej opisu:

[TestClass]
public class CarTests
{
  [TestMethod]
  public void Car_DriveFaster_Calls_MorePower_Loose()
  {
    // arrange
    Mock<IEngine> engineMock = new Mock<IEngine>(MockBehavior.Loose);
    engineMock.Setup(x => x.MorePower()).Returns(true);

    Car car = new Car(engineMock.Object);

    // act
    car.DriveFaster();

    // assert
    engineMock.VerifyAll();
  }
}

W pierwszej zaznaczonej linii widzimy jak, podczas tworzenia mocka dla interfejsu „IEngine” deklarujemy, że chcemy użyć zachowania „loose”. W kolejnej linii informujemy, jak ma zachować się metoda „MorePower” naszego mocka – tutaj instruujemy framework, że metoda ma zwracać wartość „true”. Druga zaznaczona linia to asercja, która w przypadku mocka sprawdza, czy wszystkie metody mocka zostały wykonane prawidłowo.

Wszystko fajnie ale na razie nie widać jeszcze co nam daje zachowanie loose. Ok, zmodyfikujmy więc kod naszej przykładowej klasy „Car”, na przykład w taki sposób:

public class Car
{
  private IEngine engine;

  public Car(IEngine engine)
  {
    this.engine = engine;
  }

  public void DriveFaster()
  {
    if (this.engine.MorePower())
    {
      Console.WriteLine("The car is driving faster");
    }

    this.engine.UseTurbo();
  }
}

Zaznaczona linia pokazuje, że dodaliśmy wywołanie dodatkowej metody „UseTurbo”. Sprawdźcie teraz, co się stanie jeśli uruchomicie test… Ok, dla leniwych od razu spieszę wyjaśnić, że test nadal będzie działać…

Zachowanie Strict

Przejdźmy więc szybko do zachowania strict i zmieńmy zachowanie mocka w teście:

// arrange
Mock<IEngine> engineMock = new Mock<IEngine>(MockBehavior.Strict);
engineMock.Setup(x => x.MorePower()).Returns(true);

Jak się zapewne domyślacie, tym razem test zakończy się niepowodzeniem – powodem takiego zachowania jest oczywiście zachowanie strict mocka. Wymusza ono na nas abyśmy wykonali metodę „Setup” dla każdego spodziewanego wywołania metody mocka. Nawet jeśli zmienimy asercję na taką, która weryfikuje tylko jedną z metod…:

// assert
engineMock.Verify(x => x.MorePower());

… test i tak się nie powiedzie…

Strict i Loose – którego zachowania powinniśmy używać?

Po przedstawieniu przykładów dochodzimy do najbardziej „kontrowersyjnej” części mojego dzisiejszego wpisu. Tutaj bowiem zdania są podzielone – z jednej strony wiele osób preferuje zachowanie loose ponieważ nie chcą, aby każda drobna zmiana powodowała, że nagle przestanie działać 150 testów… Moim zdaniem jednak, to właśnie zachowanie strict jest bardziej prawidłowe, paradoksalnie z tego samego powodu. Jeśli zmieniamy logikę nawet w minimalnym stopniu, testy typu strict pomogą nam wyłapać wszystkie miejsca, w których powinniśmy rozważyć zmianę sposobu testowania – dzięki temu być może od razu wyłapiemy błędy w zmianach, które właśnie wykonaliśmy. Zachowanie loose nie jest też zgodne z zasadami Test Driven Development, gdzie każdy test jest tworzony przed implementacją dlatego powinien dokładnie testować wszystkie wywołania… A co Wy o tym sądzicie?

| | |

2 komentarze do “Testy jednostkowe – różnica między mockiem Strict i Loose

 1. Tylko loose! 🙂 W przeciwnym wypadku twoje testy będą testowały N rzeczy i będą się „wywalały” ze złych powodów.

  Weźmy Twój test Car_DriveFaster_Calls_MorePower_Loose. Teraz dodajesz do metody DriveFaster wywołanie this.engine.UseTurbo();. I co? I twój test Car_DriveFaster_Calls_MorePower_Loose „wywala” się. A przecież testowany kod nadal wywołuje metodę MorePower. No to teraz dodasz Setup dla metody UseTurbo i zmienisz nazwę testu na? A potem dodasz jeszcze jedno wywołanie w Metodzie DriveFaster i co? 🙂 Strict powinno być wykorzystywane tylko w wyjątkowych okolicznościach. I właśnie dlatego Loose jest domyślnym trybem w Moq.

  BTW. Ten test nie sprawdził, czy samochód jedzie szybciej. 😉

 2. W świecie idealnym w którym zawsze i wszędzie stosujemy zasady Single responsibility, oraz Interface segregation poprawnym podejściem byłoby używanie stub (dodanie metody do interfejsu byłoby wielkim wydarzeniem), jednak w rzeczywistym świecie najczęściej testowanymi klasami są ośmiotysięczniki (serwisy aplikacyjne mające 8000+ linii kodu) a mokowanymi zależnościami repozytoria dla nich mające od groma metod, w tym przypadku utrzymywanie strict kończyłoby się albo zatrudnieniem studentów do wciskania ctrl+c + ctrl+v albo rezygnacją z testów.
  Osobiście nie stosuje moq w FakeItEasy nawet nie wiem czy jest możliwość zastosowania podejścia Strict.

Komentowanie zostało wyłączone.