Wzorzec Strategia – implementacja w C#

szachy

Od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem rozpoczęcia na tym blogu jakiegoś cyklu wpisów – od czasu kiedy popełniłem serię wpisów przygotowujących do egzaminu MCSD: 70-480 minęło już trochę czasu… Zastanawiałem się trochę nad tematem i ostatecznie postanowiłem, że będzie to implementacja różnych wzorców projektowych w C#. Wiem, wiem… Temat wzorców jest dość podstawowy, jednak moim zdaniem fajnie będzie zebrać je wszystkie w jednym miejscu, a przy okazji uporządkować sobie trochę wiedzę na ich temat. Postaram się pisać każdy wpis z tego cyklu według określonego schematu, tzn. myślę, że warto rozpocząć zawsze od definicji danego wzorca projektowego, później przejść do opisu sytuacji, w których dany wzorzec może się przydać, a na koniec poprzeć to wszystko odpowiednim przykładem, czyli tytułową implementacją w C#.

Myślę, że tyle wystarczy tytułem wstępu… Czas przejść do rzeczy – jak już zdążyliście się zorientować, dziś zajmę się jednym z moich ulubionych wzorców projektowych, będzie to oczywiście wzorzec Strategia.

Wzorzec Strategia – definicja

Jak już wspomniałem we wstępie do tego wpisu, opis wzorca projektowego Strategia rozpoczynam od jego definicji:

Polecam szkolenia:

Strategia jest to wzorzec projektowy pozwalający na implementację kilku różnych wersji algorytmu rozwiązującego dane zadanie. Opiera się on na zestawie podobnych klas, z których każda jest implementacją innej wersji algorytmu. Pozwala to na wymienne wykorzystanie algorytmów podczas działania programu.

Tak to wygląda moimi własnymi słowami. Mam nadzieję, że jest to wystarczająco zrozumiałe dla wszystkich. Jeśli nie, być może przykład jego implementacji w C# wyjaśni więcej.

Kiedy warto stosować wzorzec Strategia?

Myślę, że odpowiedź może w tym wypadku wynikać z samej definicji wzorca. Wzorzec projektowy Strategia warto stosować jeśli aplikacja, w zależności od potrzeb, potrzebuje wykonać dane zadanie na różne sposoby. Wówczas zamiast tworzyć rozbudowane wyrażenie warunkowe lepiej jest, zgodnie z Zasadą Jednej Odpowiedzialności (ang. Single Responsibility Principle) wydzielić poszczególne algorytmy do osobnych klas, z których każda będzie odpowiadała za wykonanie zadania według innego algorytmu.

To samo działa w drugą stronę – jeśli widzimy już zaimplementowaną rozbudowaną „ifologię”, która robi to samo na różne sposoby, warto zrefaktoryzować to do wzorca Strategia.

Implementacja w C#

Tyle na temat teorii, czas przejść do praktyki czyli przykładu implementacji wzorca Strategia w języku C#. Postanowiłem upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i zamiast pokazywać suchą implementację, rozpocznę od przykładu kodu, który jest „zły”, a następnie pokażę jak można go poprawić stosując wzorzec Strategia. Zacznijmy więc od przykładu kodu, który prosi się o refaktoryzację:

class MaxSpeed
{
  public int GetMaxSpeed(string carName)
  {
    if (carName == "Maluch")
    {
      return 100;
    }

    if (carName == "Ford")
    {
      return 190;
    }

    if (carName == "Porshe")
    {
      return 280;
    }

    return 0;
  }
}

Przykład jak widać dość prosty – metoda „GetMaxSpeed” zwraca prędkość maksymalną na podstawie nazwy samochodu przekazanej jej w parametrze. Poniżej kod, który wykorzystuje powyższą metodę:

class Program
{
  static void Main(string[] args)
  {
    var maxSpeed = new MaxSpeed();
    Console.WriteLine(maxSpeed.GetMaxSpeed("Maluch"));

    Console.ReadKey();
  }
}

W powyższym, mocno uproszczonym przykładzie, algorytmem który chcemy wydzielić jest zwracanie prędkości maksymalnej w zależności od samochodu. Przekształcenie tego przykładu na strategię rozpoczynam od zdefiniowania wspólnego interfejsu, który implementować będą wszystkie specyficzne algorytmy:

interface IMaxSpeed
{
  int GetMaxSpeed();
}

Jak widać, interfejs posiada tylko jedną metodę – „GetMaxSpeed”. Poszczególne implementacje będą za jej pomocą zwracać odpowiednią prędkość maksymalną. Zauważcie, że zrezygnowałem tutaj z przekazywania do metody nazwy samochodu – nie będzie to już potrzebne, ponieważ aplikacja będzie w inny sposób decydować o tym, którą prędkość maksymalną chce wyświetlić. Skoro mamy już interfejs, przejdźmy do jego implementacji w poszczególnych klasach algorytmów:

class MaluchMaxSpeed : IMaxSpeed
{
  public int GetMaxSpeed()
  {
    return 100;
  }
}

class FordMaxSpeed : IMaxSpeed
{
  public int GetMaxSpeed()
  {
    return 190;
  }
}

class PorsheMaxSpeed : IMaxSpeed
{
  public int GetMaxSpeed()
  {
    return 280;
  }
}

Powyżej widać właśnie istotę wzorca Strategia – każda z klas implementuje ten sam interfejs „IMaxSpeed” w odrobinę inny sposób: metoda „GetMaxSpeed” w każdej klasie zwraca inną wartość prędkości maksymalnej. Spójrzmy zatem jak zmienił się kod wykorzystuje tę metodę:

class Program
{
  static void Main(string[] args)
  {
    IMaxSpeed maxSpeed = new MaluchMaxSpeed();
    Console.WriteLine(maxSpeed.GetMaxSpeed());

    Console.ReadKey();
  }
}

Myślę, że od razu zauważycie różnicę – zmienna „maxSpeed” jest typu interfejsowego „IMaxSpeed”. Jednak przypisujemy do niej instancję konkretnego typu „MaluchMaxSpeed”. Teraz wywołując za jej pomocą metodę „GetMaxSpeed” zadziała polimorfizm i wywołana zostanie jej konkretna implementacja zwracająca prędkość maksymalną malucha czyli w naszym przykładzie wartość 100.

Podsumowanie

Oczywiście mój przykład był maksymalnie uproszczony. Wzorzec Strategia bardzo często idzie w parze z wzorcem Fabryka – wykorzystuje się ja do tworzenia odpowiednich instancji klas strategii (zapewne na temat tego wzorca projektowego również pojawi się wpis w ramach tego cyklu). Można też do tego celu wykorzystać mechanizm wstrzykiwania zależności (ang. dependency injection) dzięki czemu możemy decydować jaki algorytm zostanie wykorzystany za pomocą na przykład plików konfiguracyjnych (zależy od kontenera DI) – myślę, że to najlepszy przykład tego jak dużo potrafi dać nam wykorzystanie wzorca Strategia.

To tyle na dziś. Nie wiem jeszcze o jakim wzorcu napiszę w kolejnych wpisach tego cyklu – jakieś propozycje? Myślę też, że ten cykl będzie raczej rozłożony w czasie i przeplatany innymi, nie związanymi z tematem, wpisami. Na pewno jednak kolejne odcinki się tutaj pojawią i z tego miejsca na nie zapraszam! 😉

|

3 komentarze do “Wzorzec Strategia – implementacja w C#

 1. To uczucie, gdy dowiaduję się, że korzystam z czegoś co nazwać można wzorcem ‚X’ 🙂
  Dobry pomysł, mimo że temat troche oklepany. Czekam na kolejne przykłady, prywatnych interpretacji i ciekawych przykładów nigdy za wiele.
  Pozdrawiam.

 2. Patrząc na ten wzorzec, Twój przykład i na końcu aluzję do DI i Fabryki mogę powiedzieć, że jest mi on bardzo znany. I choć takie podejście ma swoje wady, to na co dzień sprawdza się znakomicie. Ale jakie podejście wad nie ma? 🙂 Pozdrawiam. Fajnie, że w końcu mogę nazwać „moje” połączenie Fabryki abstrakcyjności z DI jednym słowem 🙂

Komentowanie zostało wyłączone.