Jaki kabel USB wybrać? Rodzaje złączy w telefonach

Czasy, kiedy każdy producent telefonów wykorzystywał własne, autorskie rozwiązania dotyczące portu do ładowania i przesyłu danych w telefonie minęły. Czasy, kiedy wszyscy producenci korzystają z jednego, standaryzowanego standardu, jeszcze nie nadeszły. Obecnie najpopularniejsze telefony na rynku posługują się co najmniej trzema różnymi rodzajami kabli. Jeśli zastanawiasz się jaki kabel USB do telefonu kupić albo czym się od siebie różnią, ten artykuł jest dla Ciebie.

Akcesoria do telefonów

MicroUSB - standard odchodzący w niepamięć

Wejście na rynek standardu microUSB było swoistym przełomem na rynku. To był pierwszy, szeroko wykorzystywany format złącza, pasujący do większości telefonów obecnych na rynku. Choć przed nim popularność zdobył format miniUSB, to właśnie microUSB zrewolucjonizował rynek. Wprowadzony w 2007 roku jako standard przetrwał aż do 2014, kiedy opracowano jego następcę - USB-C. Jednak przechodzenie na nowy standard trwa do dzisiaj. Na rynku wciąż pojawia się sporo urządzeń, zwłaszcza chińskich marek, które stawiają na to rozwiązanie (głównie z powodu niższej ceny).

Jedynym producentem, który nie wprowadził tego standardu u siebie, było Apple. Osobom zastanawiającym się jaki kabel microUSB wybrać polecamy firmowy kabel marki Samsung ECB-DU5ABE, dostępny w bardzo dobrej cenie.

Lightning - czyli czemu Apple uważa, że ich rozwiązanie jest lepsze

Wprowadzone w 2012 roku przez Apple rozwiązanie, zastąpiło dotychczas wykorzystywany archaiczny port 30-pinowy. Niestety, Lightning nie zapewnia kompatybilności ani z microUSB, ani z uznanym nieco później za powszechny standard USB-C. Jego ogromną zaletą jest pełna dwustronność, dzięki czemu zawsze podłącza się prawidłowo swoje urządzenie, nawet w ciemności. Niektórzy spekulują, że Apple nie zdecydowało się na microUSB z uwagi na lepszą jakość dźwięku i sprawniejszą współpracę z Dockiem. Niemniej ostatnio coraz więcej wskazuje na to, że również Apple zamierza powszechnie wykorzystywać USB-C w swoich urządzeniach, czego zapowiedzią jest m.in. wykorzystanie tego standardu w MacBookach i iPadzie Pro.

USB-C - czy na zawsze rozwiąże problemy z kompatybilnością?

Wprowadzone w sierpniu 2014 roku rozwiązanie jest ogromnym skokiem rozwojowym w porównaniu do uprzednio wykorzystywanego microUSB. Jest dwustronny, solidniejszy, ale przede wszystkim znacznie szybszy i umożliwiający przesyłane znacznie większego prądu ładowania, co w dobie rozwoju szybkich ładowarek ma niebagatelne wrażenie.

Już dzisiaj, niektóre z kabli USB-C potrafią ładować kompatybilne urządzenie prądem o wartości do 100 W. To właśnie USB-C jest nadzieją na to, że w końcu cały świat będzie wykorzystywał jeden przewód do ładowarki, a na imprezie nie trzeba będzie pytać, kto ma taką ładowarkę jak my.

Czas pokaże, czy te nadzieje okażą się realne - póki to nie nastąpi, warto wyposażyć się we wszechstronny i dobry kabel USB - Baseus 5w1, z wszechstronnymi złączami - microUSB, USB-C, USB-OTG i Lighning.

SKLEP

Wybierz kabel USB odpowiedni dla Twojego telefonu. W razie problemów nasi eksperci z chęcią doradzą Tobie przy zakupach.
Kabel USB 2.0 - Atrax Braided Lightning
KUP
Kabel USB - Samsung EP-DW700CBE USB-C
KUP
Kabel USB 2.0 - Samsung ECB-DU5ABE microUSB
KUP